Menü

Vigyázzunk a sünökre az avarégetés idején!

Sajnos nagyon sok sün esik az avarégetések áldozatává. Az őszi időszakban még mindig sokan égetik el az összegyűjtött faleveleket, amit a sünök sokszor kiváló téli alvóhelynek vélnek. Figyeljünk oda rájuk! – hívja fel a figyelmünket a Budapesti Állatkert által létrehozott Magyar Madármentők Alapítvány.

Az alapítvány munkatársai a nevükkel ellentétben nem csak madarak, hanem kisemlősök és hüllők mentésével is foglalkoznak. Került már hozzájuk olyan sün, akit az utolsó percben sikerült kimenteni az avartűzből, de sajnos majdnem minden tüskéje leégett. A gyógyulásához két év kellett, mielőtt szabadon engedhették volna – de ő még mindig szerencsés volt.

Más állatka is lehet a felhalmozott levelek között, így annak elégetése előtt nagyon óvatosan, de gondosan forgassuk át a levélkupacot. Annak bezsákolása előtt is érdemes ugyanígy tenni, nehogy elcsomagoljunk véletlenül egy kedves kis emlőst is az őszi levelekkel együtt.

Ráadásul az avarégetés kockázatos: káros a környezetre, zavarja a környékbelieket, és rákot is okozhat! Sok településen ezért teljesen betiltották az őszi levelek, egyéb zöldhulladékok elégetését, vagy korlátozták annak idejét. Szerencsére cserébe általában megoldott a zöldhulladék elszállítása, amelynek időpontjáról érdemes a helyi önkormányzatnál tájékozódni. Sokszor speciális szemeteszsákba kérik tenni a zöldhulladékot, erről is ugyanitt kaphat információkat. Már csak azért is érdemes odafigyelni a helyi szabályozásra, mert a levélégetést a helyi rendeletek alapján pénzbírsággal büntethetik!

Kiváló alternatíva az avar és az egyéb zöldhulladékok komposztálása. Ha darálóval ellátott lombporszívót használ, akkor a zöldhulladék mérete is csökkenthető. Ahol nem zavaró, hogy helyén hagyjuk a lehullott faleveleket, ott még hasznos is lehet, ha nem szedjük össze, ugyanis bizonyos idő múlva lebomlanak, és helyben maradva újrahasznosulnak, ez pedig kedvező a növényeknek. 

Fotó:
pixabay.com

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.