Menü

Eddzünk, hogy okosabbak legyünk!

A testmozgásról régóta tudják, hogy az egészségünk mellett a hangulatunkra is pozitív hatással van. A legújabb kutatások szerint ezek mellett az agyi teljesítményt is növelheti.

Mi mással lehetne még tovább reklámozni a testmozgás hasznosságát mint azzal, hogy a fizikum mellett az elmét is fejleszti. Ez egyébként nem annyira újdonság, az viszont igen, hogy a sport és az agyi teljesítmény között egyre több összefüggést találnak a kutatók.

Az bizonyosnak látszik, hogy a sportból eredő magasabb oxigénfelvétel igencsak jó hatással van a különböző agyi folyamatokra, például a memóriára és a tanulási képességre. A legjobb a rendszeres testmozgás, de a vizsgálatok kimutatták, hogy egyszeri alkalom is számít. Az intenzív edzés úgymond „kiélesíti” az elmét, amely nagyobb koncentrációra és figyelemre képes. Ezekben a folyamatokban ráadásul nem is a magasabb oxigénfelvétel az eredő, hanem másfajta, agyunkat érintő változások.

Korábban bizonyították, hogy fizikai igénybevétel hatására az agyban új idegsejtek képződnek, növekednek az erek és olyan folyamatok indulnak el, amelyek segítik az agysejtek túlélését, fejlődését.

Bár ilyen kutatásokról nem tudunk, érdekes lenne az élsportolók ebben a témában való vizsgálata. A profikat a közvéleményben kialakult kép általában nem tartja túl éles elméjűnek, de ha közelebbről megfigyeljük őket, kiderülhet, hogy az élet más területein is képesek a kiemelkedő, magas fokú koncentrációra és nagyobb arányban hoznak jó döntéseket, mint az átlagemberek.

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.