Menü

Nem MELLékes – figyelemfelhívó fotókiállítás

A Mozsár Kávézóban (Budapest, Nagymező utca 21) nyílt meg szeptember 27-én szombaton a Nem MELLékes című fotókiállítás, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a női mellet érintő betegségekre, valamint a szűrővizsgálatok fontosságára. Ezen kívül a test és lélek harmóniáját, a testi-lelki egészség védelmét, és főként a női öntudat felébresztését célozzák a fényképek.

A fotók pályázat útján gyűltek össze, augusztus 22-éig lehetett pályamunkákat beküldeni a szervezőkhöz, az Európai Nők Szervezetéhez. Nagyon értékes fényképek születtek, amelyeket a nőszervezet facebook oldalán is meg lehet tekinteni – érdemes, és egyben elgondolkodtató. Egyre több olyan akcióról lehet hallani, ahol a női mell a téma, legyen szó akár mellrákról, vagy szoptatásról, nagyon hasznos a szemléletformálás. A képeket tallózgatva megjelenik előttünk a betegség, de a küzdelem érdemessége is. Fiatalok, idősek, lányok és édesanyák, sőt párok láthatóak a képeken, melyek mindegyike nagyon kifejező. Már csak azért is hasznosak a hasonló jellegű felhívások, mert a rák esetén különösen fontos az érzelmek feldolgozása, amelynek jó eszköze lehet a fotóművészet.

A díjazottak megérdemelten nyertek, de bizonyosan nem volt könnyű feladata a zsűrinek, hogy a jobbnál jobb alkotások közül kiválassza az első hármat. Minden képnek láthatóan története van. Hatalyák Zsófia, Laki Krisztina, valamint Spiegel Viktor lettek a nyertesek, és az különös öröm, hogy férfiak pályamunkái is láthatóak voltak. Az ő feladatuk ugyanis különösen fontos az elfogadásban. Sok nőnek elsődleges aggodalma, hogy mit gondol majd a párja a mellműtét után, képes lesz-e elfogadni őt, csökkenti-e majd a szemében azt, hogy mennyire gondolja őt nőiesnek. Csak ezután következik az, hogy önmaguk számára mit jelent testileg és lelkileg a műtét.

Érdemes a fotókat megtekinteni a Mozsárban, vagy legalább a facebook-on – lélekmozgató képeket láthat. 

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?