Menü

Sport: jóból is megárt a sok

Sok szó esik a rendszeres sportolás fontosságáról, ám arról már kevesebb, hogy mi az a mennyiség és minőség, ami már bizony árthat is. Az árulkodó jelek.

Bizony, a mozgás rendszeresítése életünkben lényeges, egyenlő fontosságú a változatos és tudatos táplálkozással. A kettő együtt az egészségesnek mondott életmód legfőbb kulcsa.

Igen ám, de amíg a legtöbb ember azzal küzd, hogyan, mit és mikor sportoljon, sokan bizony képesek átesni a ló másik oldalára, ami ugyanolyan káros tud lenni, mint a mozgásszegény életmód.

A mozgás mennyisége természetesen egyénfüggő, mindenki mást bír, másra van szüksége, máshogy sportol. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek arra utalhatnak, túlzásba visszük a dolgot.

A sportolás lelki és testi függőséget okozhat, ami azért nem jó, mert mi leszünk a mozgásért és nem a mozgás értünk. Azok, akik ezen a szinten vannak, csak akkor érzik jól magukat, ha sportolhatnak, ha elmarad a napi adag, idegesek, stresszesek lesznek, elromlik az egész napjuk.

A sportolás maga nem okoz jó érzést, hanem általa csak a „normális” szintet éri el a függő. Az edzés tervéhez igazítja az életét és nem fordítva. Ha valamilyen okból kimarad egy edzés, ingerültté válik.

Ezeken kívül számos más tünet is jelezheti a problémát, amelyre érdemes a környezetnek is odafigyelnie a megelőzés érdekében.

A legtöbb ilyen ember természetesen még vissza tud térni a normális szintre, tudatos odafigyeléssel, apró lépésekkel. Azt kell észben tartani, hogy a túlzásba vitt sport is igen káros szervezetünknek.

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.