Menü

Nehéz ősz elé nézünk

Az idei esős, olykor hűvösebb nyár nemcsak sokak üdülését rontotta el, nehezítette meg, hanem egészségügyi szempontból is negatív volt.

A tapasztalatok szerint az ember immunrendszere a nyár végén, az ősz elején a legerősebb, hiszen az év ezen időszakában vagyunk a legtöbbet szabad levegőn, napon, változatosabban táplálkozunk, sokat mozgunk. De nem idén.

Az elmúlt nyár ugyanis rengeteg esőt és a megszokottnál hűvösebb idő hozott, ami a kinti programok jelentős részét tönkretette, megakadályozta. A dolog azért rossz, mert immunrendszerünk nem került az ilyenkor megszokott állapotba, pedig szükség lenne rá. Az ősz beköszönte, a hűvösebb idő, az emberek fokozottabb összezártsága ugyanis ezekben a hetekben, hónapokban nagyobb kihívás elé állítja szervezetünket.

Az évszakváltás megterheli a szervezetet, hidegebb lesz, nő a megfázások kockázata, az iskolai közösségbe visszakerülő gyerekek ki vannak téve a kórokozóknak, megváltozik a táplálkozás is. Utóbbi gyomorbántalmakat okozhat.

A védekezés legegyszerűbb módja az, hogy amíg lehetőség van rá, minél több időt töltünk a szabadban és igyekszünk mozgás gazdag, aktív programokat találni magunknak. A másik dolog, most még elérhető a friss gyümölcsök és zöldségek legnagyobb része, igyekezzünk ezekből rendszeresen fogyasztani. Később jöhetnek a táplálékkiegészítők és a vitaminok, ezek szedésével ráérünk még néhány hetet várni.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?