Menü

Hogyan vegyük rá gyermekünket a mozgásra?

Egyszerű: példamutatással. Kutatások bizonyítják, hogy az aktív szülőknek a gyermekeik is aktívabbak. Pofonegyszerű a recept, sokan mégsem követik.

Több felmérés is bebizonyította, hogy a sportos, sportosabb élet élők gyermekei szüleikhez hasonlóan az átlagosnál többet mozognak.

A mozgás nemcsak az egészség, hanem a testi fejlődés szempontjából is fontos a gyermekek számára. Érdekesség, hogy korábban sok helyen a „ne futkossál, mert elesel” álláspontot képviselték, mára ez már alaposan idejétmúlt. Az a jó, ha gyermek sokat mozog, sportol, fut, fára mászik. A lényeg maga a mozgás. A versenysportot ugyanakkor sokan nem ajánlják a kicsiknek. A versengés kiöli a szabadságot, a játékosságot a tevékenységből, általában épp a felnőttek miatt, akik becsületbeli ügynek tartják fiúk, lányuk futamát, meccsét, viadalát.

Becsapós lehet a gyermekek magatartása, ugyanis hajlamosak vagyunk azt tartani róluk, hogy maguktól is eleget mozognak. Ez nincs így, ekkor kell kialakítani bennük az egészséges szokásokat.

A gond ott van, hogy szülést követően a nők figyelmét általában annyira leköti kisbabájuk ellátása és a megváltozott életmód, hogy nagyon nehezen térnek vissza a korábbi aktív szintre, s ez természetesen a kicsikre is kihat. A kezdő szülői életbe nem könnyű beleszervezni a sportolást, ugyanakkor minden kicsi, de rendszeres testmozgás sokat számíthat az anyák, apák és a gyermekek egészségét illetően.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.