Menü

Mi köze a boldogsághormonnak a szenvedélybetegségekhez?

A szenvedélybetegségekre való hajlam hátterében olyan újabb tényezőket fedeztek fel a kutatók, mint például az oxitocin rendszer kifejlődésének zavarai.

Azzal a kérdéssel, hogy mi is az az oxitocin, sokunk a gyermekvállalás során, a szüléssel kapcsolatban találkozik. A szüléskor az oxitocin elősegíti a méhösszehúzódásokat, illetve segíti az anya-gyermek közötti kötődés kialakulását. A szülés folyamatában betöltött szerepe közismert, ám valójában jóval bonyolultabb hormon rendszer működésről van szó, mely a legújabb kutatások szerint még a szenvedélybetegségekre való fogékonyságra is hatással van.

Ausztrál kutatók azt vizsgálták, hogy a gyerekkorban bekövetkező rendellenes hormon-rendszer fejlődés és a felnőttkorban kialakuló függőségek között milyen összefüggés áll fenn.

Az oxitocin, amit más néven boldogsághormonnak is neveznek, megvéd a stressztől, ám bizonyos zavarok hatására, mint például, problémás szülés, gyermekkorban elszenvedett bántalmazás, az oxitocin rendszer kialakulása rendellenes irányt vesz fel. A szakemberek szerint a hormon rendszer kifejlődése során történő zavarok, fokozzák az addiktív szerek iránti fogékonyságot felnőttkorban.

A szocializációs zavarok mellett és azokkal néha szoros összefüggésben olyan biológiai folyamatok zajlanak a szervezetünkben, amelyek komplex módon befolyásolják személyiségünket. Így lehetséges az, hogy bizonyos traumatizációk gyermekkorban olyan negatívan hatnak a hormonális folyamatokra, hogy egyéb tényezők mellett, jelentősen növelik a felnőttkori függőségek kialakulásának esélyét.

Fotó:
pixabay.com

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.