Menü

Növekszik a naptejek faktorszáma

Gyakorlott napozók észrevehették, hogy szép lassan eltűnnek a korábban még közkedvelt 10-es, 15-ös faktorszámú naptejek az üzletek polcairól. A legnagyobb gyártók már nem is dobnak a piacra ilyen értékekkel bíró fényvédő krémeket. Nyilvánvalóan ez nem véletlen: a napsugárzás erősödik, hamarabb leégünk, és egyre inkább tájékozottak vagyunk a napsugárzás káros hatásaival kapcsolatban.

Korábban az SPF 30-as volt a legerősebb napfényvédő, manapság pedig már az SPF 50-es naptejeket vásárolják a leggyakrabban, de léteznek 70-es és 100-as értékkel bíró naptejeket is a piacon. Helyesen megjelentek a gyermekeknek szánt termékek, amik mindegyike erős faktorszámú. Némely ilyen naptej hátránya lehet a túl sűrű, filmszerű állag, amit nem tud beszívni a bőr. Bár éppen így fejti ki a teljes védő hatását, azért ne feledkezzünk meg arról, hogy a megfelelő védelem mellett valamilyen szinten hozzá kell szoktatni a gyermekek bőrét a napfényhez.

A napozás és a barnulás szerelmesei nem örülnek a faktorszámok növekedésének, attól tartanak ugyanis, hogy a túl magas faktorszám miatt nem tudnak majd lebarnulni. Ez azonban téves elképzelés, ugyanis csak a bőrön felületet képző naptejek akadályozzák a barnulást, főleg akkor, ha megfelelő minőségű és összetételű termékeket alkalmazunk. A sugárzás erősödésével nekünk is érdemes növelnünk a faktorszámot, a még mindig kapható SPF 6 körüli értékekkel bíró naptejeket már csak napozáshoz szokott, barna bőrre javasolják. A káros sugárzás elleni védelemre azonban nekik is folyamatosan figyelniük kell!

Ráadásul nem minden a faktorszám, a megfelelő használat is fontos: egyrészt időben, még a napon tartózkodás kezdete előtt érdemes gondoskodni a bőrvédelemről, mivel már 10 perc alatt is le lehet égni. A védő hatás pedig csak akkor lesz megfelelő, ha a naptejet elegendő mennyiségben, a bőrünkön egyenletesen eloszlatva használjuk. A vízálló hatás pedig ritkán tökéletes, hosszabb fürdőzés után ajánlott ismét bekenni magunkat és a gyerekeket. Azt pedig nem lehet elégszer megismételni, hogy szánjunk időt az anyajegyek bőrgyógyásszal való ellenőriztetésére!

Fotó:
pixabay.com

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

A fejfájások típusai - A legtöbb kezelhető

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.