Menü

Kezeletlen népbetegség

Nem is gondolnánk, milyen sokan küzdenek a fejfájással nap mint nap. Rengeteg embert érint a probléma, és sokukat még csak nem is az enyhébb fajta. Mi a megoldás?

Bizonyos számítások szerint a teljes magyar lakosság körülbelül majdnem tíz százaléka szenved rendszeresen a fejfájástól.

A probléma kezelését az nehezíti a legjobban, hogy fejfájásnak rengeteg típusa létezik, s az első feladat, hogy nagyjából belőjük, melyikkel állunk szemben.

Sokan küzdenek migrénnel, az esetek többségében nők. A migrén jellemzője, hogy erős a fájdalom, jelentős részt egyoldali, de lehet mindkét oldali is, és hosszú ideig is eltarthat.

A migrént nagyon sok minden okozhatja, például az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a dohányzás, de például hormonális változások is. Sajnos igazi gyógymód nincs rá, csak a fájdalom enyhítésére. Arra viszont megfelelő kezeléssel igencsak bevált módszereket találni. Persze ehhez az kell, hogy ne kicsinyítsük le a problémát.

Az ismert probléma mellett számos már fejfájás típus létezik, közülük többről rendkívül keveset tud az orvostudomány. Mindenesetre, ha valaki gyakran küzd ilyen gonddal, érdemes a háziorvos helyet specialistát felkeresnie, mert az erre specializálódó vizsgálatok hatékony segítséget, és ezzel nyugodtabb, fájdalommentesebb életmódot jelenthetnek.

Sajnos ma az emberek nagy részénél az a jellemző, hogy fejfájásra bedobnak valami otthoni pirulát. Ezzel még nincs gond, de ha a fájdalom rendszeresen visszatérő és gyakori, akkor ez a kezelési módszer nemhogy nem használ, hanem árt is.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?

Lúgosításra fel

Jön a jó idő, nem csak a kedvünknek kell jobbnak lennie, hanem a testünknek is ideje kiadni magából a káros anyagokat. Irány a lúgosítás!