Menü

A kutya helye a világunkban

Egyre több családban tapasztalható, hogy a kutya olyan szerepet tölt be, mint egy gyerek. Nem véletlen, hiszen a legújabb kutatások szerint a kutyák rendkívül érzékenyek a szociális viszonyokra, így könnyedén „gyerekpótló” szerepbe kerülhetnek a mai társadalomban.

Egyáltalán nem ritka jelenség ma már, hogy egy párnak nincsen gyereke, de kutyájukhoz való kötődésük, viselkedésük a gyerek- szülő viszonyt testesíti meg. Bár sokszor vita tárgya, hogy hol a helye egy kutyának a családban, egy biztos az etológia tudománya szerint a kutyákat is teljes joggal minősíthetjük szociális lénynek. Ennek szemléletes példája, hogy a kutyák akárcsak a gyerekek is állandóan feszegetik a határokat, próbálgatják, hogy meddig mehetnek el.

Az egész állatvilágban kulcsszerepe van a rangsornak, ahogyan az emberi társadalomban is. Csak hogy az embereknél a rangsoron kívül, komplex szabályrendszerek is meghatározzák a viselkedést. Az állatok közül egyedül a kutya képes csak fajtatársának tekinteni az embert, és képes a szabálykövetésre is.

Akárcsak a gyerekek nevelésénél, a kutyáknál is egyértelműen és következetesen ki kell jelölni a határokat, illetve kereteket. A kutyák ugyan nagyon érzékenyek az érzelmi viszonyokra, vagyis észlelik az érzelmi változásokat, de nem feltétlenül értik meg, hogy viselkedésükkel ez hogyan függ össze. Vagyis amikor neveljük, egyértelmű jelzésekkel kell irányítani, különben kezelhetetlenné válik.

A szakemberek szerint azzal tesztelhetjük egyszerűen a kutyánkkal való viszonyt, hogy ki tudjuk e venni edényéből a csontot. Fontos hogy mindig el kell tudni venni, mert ez jelzi, hogy a kutya a rangsorban hol helyezi el magát. Ez nem öncélú dominanciaharc, a kutyának épp úgy fontos, mivel csak így tud kiigazodni a bonyolult érzelmi viszonyok között, és ez által „biztonságosan kötődni” gazdájához, valamint beilleszkedni a családi életébe.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.