Menü

Példamutató test- és énkép

Nemcsak a médiából érkező nyomás van hatással a gyerekek énképére, testképére. A szülői minta nagymértékben meghatározza a gyerekek táplálkozással illetve testképpel kapcsolatos nézeteit.

Természetesen (mint minden másban) a szülői modell meghatározó szereppel bír abban, hogy a gyerek milyen táplálkozási szokásokat vesz fel. De a hangsúly nem azon lesz, amit prédikálunk gyermekeink felé például az egészséges táplálkozással kapcsolatban, hanem azon, hogy mi magunk hogyan étkezünk, mozgunk, és milyen jelzőkkel illetjük például testünket.

És persze nemcsak az elhízás rossz minta, hanem például az életvitelszerű fogyókúrázás is. Egy angol vizsgálat megállapította ugyanis, hogy a rendszeresen fogyókúrázó anyák lányai között gyakrabban fordulnak elő különböző táplálkozási zavarok.

A gyerekek akaratlanul is átveszik a szülők táplálkozási szokásait és a testképhez való hozzáállásukat is. Éppen ezért nemcsak a gyerekre vonatkozó megállapításainkat kell tudatosabban megválogatni, hanem az önmagunkkal kapcsolatos kritikáinkat is óvatosabban kell kezelnünk. Ha szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy gyermekünknek pozitív énképe, testképe legyen, akkor önmagunkra vonatkoztatva is kell dicsérő szavakat használnunk, és ne hangoztassuk túlzottan a kevésbé szerencsés genetikai örökségeket. Nem jó példa az sem, ha étkezésünket bűntudat kíséri, vagy ha testünk hibáit gyakran kiemeljük. 

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.