Menü

A pályaválasztást reformálná meg a Lányok Napja

A lányok többsége még mindig a „tipikus női” pályák felé sodródik, melynek hátterében erőteljes társadalmi nyomás (szocializáció) érvényesül. Ideje elhatárolódni attól az elavult a gondolattól, mely szerint „a nők a humán jellegű munkára” születnek, és karrierjük fő területe a család.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mai világban a pályaválasztásban kizárólag egyéni motivációk, választások hatnak. Pedig nagyvonalakban a karrierválasztásban még mindig érvényesül egy hagyományos szemlélet. Ez a nők felé alapvetően két dolgot sugall. Egyrészről leszűkíti a választási lehetőségeket nőiesnek minősített szakmák körére, másrészről a gyermekvállalás, családi szerep egyoldalú felelősévé teszi a lányokat. Ezzel szemben a fiúkat a társadalom abban erősíti meg végig, hogy ők bármilyen szakmát választhatnak, az apa szerep pedig csak plusz egy területe életüknek.

Ráadásul a szocializáció során a lányokat általában családi szerepükkel kapcsolatos képességeikben erősítik meg leginkább, míg a fiúk többféle kompetenciaterületről kapnak visszajelzést, ami stabilabb és átfogóbb önbizalom kialakulását segíti elő.

A Lányok Napja nevű nemzetközi akció ezeknek a jelenségeknek a következményeire hívja fel a figyelmet, és kísérletet tesz a karrierválasztás trendjének formálására.

Az akció fő célja a lányok érdeklődésének felkeltése a mérnöki, informatikai és egyéb jövő-orientált szakmák iránt. A tudatosítás, figyelemfelhívás alapvetően három irányú: lányok pályaválasztása, munkáltatók, szülők (közvélemény) felé.

Nem nehéz belátni, hogy gazdasági és társadalmi érdekek szempontjából is van jelentősége a témának. A kutatói és mérnöki utánpótlás például meglehetősen korlátozott (pedig a piaci igény nagy lenne rá), ezzel szemben a nők számaránya természettudományos, műszaki és informatikai területeken még mindig nagyon alacsony.

A Lányok Napja akció keretében olyan nyílt napok megrendezésére kerül sor, melyek alkalmával a vállalatok 9.-10.-11. osztályos lányokat fogadnak. A cél hogy a hagyományos pályaválasztási orientációval szemben, a lányokat is megerősítsék más jellegű (például természettudományos) kompetenciáikban, és általában véve saját képességeik terén. 

Fotó:
pixabay.com

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.