Menü

Véd, éltet és ápol: a magzatvíz

Tudjuk milyen nagyszerű természetes „inkubátor” az anyaméh, mely lehetővé teszi a magzat életképessé válását, fejlődését. Ebben a csodálatos rendszerben a magzatvíznek is nagy jelentősége van, több szempontból is segíti a magzat fejlődését.

A magzatvíz semleges vegyhatású, vízszerű folyadék, mely a magzatburok kialakulása után kezd el termelődni.  A 14. hét körül a magzat szervezete is bekapcsolódik a magzatvíz termelésébe, bőre és a veséje is kiválasztja.

Érdekesség, hogy a magzatvíz folyamatosan cserélődik, 3-4 óránként teljesen friss folyadék veszi körül a babát. És ahogy nő a magzat, úgy nő a magzatvíz mennyisége is.

A magzatvíz elengedhetetlen a baba tüdejének és emésztőrendszerének fejlődéséhez. Mechanikus védelmet is nyújt, megvédi a babát az ütődésektől, nyomáskülönbségtől. És a hőmérséklet- változásokat is kompenzálja a magzatvíz, megfelelő körülményeket teremtve a baba számára.

A magzatvíznek a szüléskor is fontos szerepe lehet, hiszen természetes hüvelyi síkosítást biztosít. Ez akkor is érvényesül, ha elfolyik előre a magzatvíz, mivel valójában először a fej előtt lévő, úgy nevezett fejvíz távozik, nem a teljes mennyiség. Ráadásul a magzatvíz egészen addig termelődik, amíg a magzatburok meg nem születik.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.