Menü

Zeneszóval a demencia ellen

A leggyakoribb időskori kórkép a kóros mértékű szellemi hanyatlás, összefoglaló nevén demencia. Ami nem egyenlő azzal, hogy az életkor előrehaladásával számos agyi működés teljesítménye (például feledékenyekké válunk) csökken.

Laikusként azt a jelenséget is nehéz megérteni, amikor az idős emberek hihetetlen pontossággal idéznek fel régi emlékeket, míg a mindennapi dolgok elvégzése feledékenység miatt nehezükre esik. Ez nem más, mint az emlékezet részműködésének zavara. Bár nehéz meghatározni a mértéket, de az enyhe feledékenység még nem jelent demenciát, a kóros szellemi állapotnak olyan elemei lehetnek, mint például: tébolytünetek, hangulatzavar, alvászavar, személytévesztési zavar.

A tudósok azonban nemrégiben egy rendkívül kézzel fogható és egyszerű módszer hatásosságát igazolták demens betegek esetén. Ez nem más, mint a zeneszó, pontosabban ismert slágerek, dalok hallgatása, éneklése, mely kimutathatóan jótékony hatással volt demens betegek esetében. Amikor gondozó intézményekben vizsgálták, hogy milyen hatással van a zene a demenciában szenvedőkre azt találták, hogy boldogabb és pozitívabb lelki állapotot teremt a közös éneklés, ráadásul a betegek ezt követően jobban teljesítettek a különböző kognitív teszteken is. Az ismert dalok éneklése a régi emlékek újraélésén, felidézésén keresztül fejti ki pozitív hatását, serkenti az agyműködést.

Fotó:
pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.