Menü

Egészségünk tükre: a köröm

Amikor testünk esztétikumának megőrzésére törekszünk, gyakran megfeledkezünk körmünk állapotáról. De nemcsak esztétikai kérdésről van szó, hiszen körmünk állapota összefügg szervezetünk egészségi állapotával is.

Körmünk ugyanis árulkodik többek között általános erőlétünkről, valamint immunrendszerünkről is. A köröm elváltozások összefüggnek a szervezet elsavasodásával, ami a helyes táplálkozás kérdéskörét veti fel. Bizonyos élelmiszerek, amelyeket leggyakrabban fogyasztunk (például: gabonafélék, tejtermékek, húsok) szervezetünkben savasító hatásúak. Persze ha mindezt ellensúlyoznánk lúgosító élelmiszerek fogyasztásával, vagyis például több zöldségfélét fogyasztanánk, akkor fenntartható lenne az egyensúly szervezetünkben.

Mindez azért fontos, mert összefügg a hiánytünetekkel (szervezet számára fontos vitaminok és ásványi anyagok hiánya), ami végül az immunrendszer meggyengüléséhez vezet. A következő lépcsőfok pedig a fertőzések, amelyek komoly kellemetlenségeket okozhatnak. És el is érkeztünk a különböző gombás megbetegedésekhez. Ilyenkor a köröm barázdálttá és deformálttá válik, körömágyunk pedig begyullad.

A népi gyógyászat tárházából számos egyszerű praktikát meríthetünk a tünetek kezelésével kapcsolatban. Enyhébb fertőzések kezelésére alkalmas, a tejsavó vagy kefir használata. Éjszakára ezekből pakolást tehetünk körmünkre, így rendkívül egyszerű módon kezelhetjük házilag a beteg körmöt. Még hatásosabb (komolyabb fertőzések esetén) teafaolajból és olívaolajból készített pakolás, vagy lábfürdő.

A lényeg azonban az, hogy körmünk állapota szervezetünk jelzőrendszereként működik. A tünetek kezelése sosem elégséges, az okok feltárásában és a helyes táplálkozásban rejlik az igazi megoldás.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?