Menü

Válasszunk alkatunknak megfelelő mozgásformát!

Sok minden befolyásolhatja, hogy milyen mozgásformát preferálunk. Van, aki mindig az aktuális divat sportok iránt érdeklődik, van, aki pedig kitartó egy régóta űzött sportág mellett. Személyiségünk és anyagi lehetőségeink is szűkítik a kört, de ne feledkezzünk meg az alkati sajátosságokról sem, amelyek szintén meghatározzák milyen sikereket érhetünk el egy adott mozgásformában.

Kezdjük egy kis elmélettel! A testalkatot környezeti és genetikai tényezők együttesen határozzák meg (például a csontváz mérete és arányai, fizikai aktivitás, egészségi állapot, izomfejlettség).

Mi ezúttal a tudomány eszköztárából merítve, három elméleti alaptípusból indulunk ki. Ezek az alkati típusok (ektomorf, mezomorf, endomorf) a valóságban erőteljesen keverednek egymással, nagyon ritka esetben különülnek el egyértelműen. Mégis ezek alapján körvonalazódnak bizonyos alkati sajátosságok, amelyeket nem árt figyelembe venni, mikor mozgásformát választunk.

Az ektomorf típusba azok tartoznak, akiknek hosszú végtagjaik vannak, kevésbé fejlett izomzattal és könnyű csontvázzal rendelkeznek. Azoknak, akik alkati sajátosságaik ezeket a jellemzőket mutatják, elsősorban állóképességet igénylő mozgásformákat ajánlanak a szakemberek, ami még kombinálható erősítéssel. Ebből kiindulva a következő konkrét sportok bizonyulhatnak ideálisnak: futás, röplabda, kosárlabda, balett.

A mezomorf kategóriába az elmélet szerint a következő tulajdonságok tartoznak, izmos, de karcsú testalkat, a vállak szélesebbek a deréknál, keskeny csípő. Az ilyen testalkat számára átfogó edzésprogram javasolt, amely különböző intenzitású, változatos mozgásformákat tartalmaz, beleértve a kardió edzést, valamint az erősítő edzést is. Javasolt sportok például, küzdő sportok, torna, rövidtávú futás.

Az endomorf típus alkati sajátosságai közé tartoznak: rövidebb végtagok, hiányos izomtónus, lassúbb anyagcsere. Célszerű erős sportokat választani az inkább ebbe a típusba tartozóknak, ahol a testméretek jól hasznosíthatóak. Ilyen sport például, a súlyemelés, birkózás, rögbi.

Ha sikerélményt szeretnénk elérni egy sportban, ami elég fontos, már csak azért is, hogy kitartóak legyünk, sok minden más mellet nem árt figyelembe vennünk testalkatunk sajátosságait is.

Fotó:
pixabay.com

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.